Найменування організатора громадського обговорення: Богинівська сільська рада.
Питання та назва проєкту акта, винесеного на обговорення:
Про реорганізацію Богинівського ліцею Богинівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області шляхом перетворення у Богинівську гімназію Богинівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
Нормативне забезпечення:
Стаття 143 Конституція України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 89 Бюджетного кодексу України: До видатків, що здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, належать видатки на загальну середню освіту: ліцеї (засновником яких є міська, селищна, сільська рада), початкові школи, гімназії.
Стаття 1032 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: 1) початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.
Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Стаття 25 Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа) приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом.
Засновник закладу освіти зобов’язаний: забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та /або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають міські, сільські, селищні ради.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
Головне завдання закладу освіти – це якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навиків спілкування у колективі однолітків, формувати лідерські якості, інтелектуальні, творчі, спортивні здібності тощо. Бо тільки в конкурентному учнівському середовищі у дітей є мотивація до кращих результатів у навчанні.
Питання реорганізації шкіл у сільській місцевості, в період реформ, Міністерством освіти і науки поставлено на одне з перших місць на порядку денному. Ця проблема гостра для всієї України і є результатом демографічної кризи, яка спостерігається в державі. Нажаль, з кожним роком у нашій громаді, як і в Україні, знижується народжуваність, відповідно зменшується кількість учнів.
Мета: врахування думки мешканців Богинівської сільської ради щодо реорганізації Богинівського ліцею Богинівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області шляхом перетворення у Богинівську гімназію Богинівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
Запрошуємо Вас долучитися з 01.05.2026 року до 30.04.2027 року до громадського обговорення (у формі електронних консультацій) проєкту рішення «Про реорганізацію Богинівського ліцею Богинівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області шляхом перетворення у Богинівську гімназію Богинівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області».
Освітня галузь Богинівської сільської ради потребує приведення у відповідність до законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту».
Станом на сьогодні на території Богинівської сільської ради функціонують 1 ліцей до складу якого входять дві гімназії (філії). Розрахункова наповнюваність класів визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і є основною складовою у розрахунку субвенції з державного бюджету, яка передбачена на заробітну плату педагогічних працівників.
Саме наповнюваність класів є основною складовою розрахунку освітньої субвенції, яка визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і, яка передбачена, виключно, на заробітну плату педагогічних працівників.
На сьогоднішній день для задоволення освітніх потреб учасників освітнього процесу громади функціонує один заклад загальної середньої освіти з двома філіями.
Загальна кількість працюючих у закладах загальної середньої освіти 98 осіб, при цьому педпрацівників – 56, обслуговуючого персоналу – 42.
Кількість учнів на одиницю персоналу складає – 2,7.
Проектна потужність закладів загальної середньої освіти – 752 місця, при цьому навчається лише 264 учня, що становить 35 % загальної завантаженості будівель.
Прогнозована перспективна кількість першокласників в закладах на найближчий період також залишається невтішною, враховуючи дітей з числа ВПО. Так з 1 вересня 2027 року у школи громади підуть лише 14 дітей: Богинівська гімназія – 9 , Філія Олександропільська початкова школа Богинівської гімназії – 6, Філія Хорошівська початкова школа Богинівської гімназії – 0.
Станом на 01.04.2026 року середня наповнюваність класів Богинівского ліцею складає 13,6 учнів, філії Олександропільська гімназія Богинівського ліцею – 6,8 учнів, філії Хорошівська гімназія Богинівського ліцею – 6,6 учнів.
З року в рік зростає середня вартість утримання одного учня.
Враховуючи те, що державна освітня субвенція покриває лише заробітну плату педагогічного персоналу, громада за рахунок місцевого бюджету фінансує комунальні послуги та утримання технічного персоналу.
Показники наповнюваності закладів освіти нашої громади є незмінно низькими.
Слід зазначити, що школи із такою низькою наповнюваністю класів є найбільш затратними комунальними установами.
Окрім цього, значна видаткова частина бюджету Богинівської сільської ради використовується на виплату заробітної плати технічному персоналу.
Мета оптимізації (реорганізації) закладів освіти не в тому, щоб перекрити дітям доступ до отримання знань, а насамперед у тому, щоб дати школярам порівняно належні умови для навчання — тобто школу, в якій є теплий клас, сучасна їдальня, спортивна зала і головне – високий рівень освіти. Адже не можна надати якісної освіти у закладі освіти, де навчаються мала кількість дітей, чи розпорошувати бюджетні кошти, виділені на освітянську галузь. Перед місцевою владою постає питання, утримувати такі заклади освіти (за опалення, електроенергію та зарплати технічного персоналу, громада платить із власного бюджету), чи перевести дітей до більших шкіл та забезпечити там кращі умови навчання завдяки вивільненими коштам.
Різниця між річною вартістю навчання дитини у середньому та у класі з малою кількістю учнів сягає кілька десятків тисяч гривень: незалежно від кількості учнів, громада сплачує зі свого бюджету однакові кошти за опалення, електроенергію, воду і роботу технічного персоналу. Чим менше учнів - тим більша частка цих витрат припадає на кожного з них.
Таким чином вартість утримання одного учня у Богинівській громаді у 2026 році становить 91 672 грн., за рахунок коштів освітньої субвенції – 59 878 грн. Для порівняння, по Україні у сільській місцевості за рахунок коштів освітньої субвенції витрачається близько 30,4 тис. грн на рік, при цьому в окремих закладах ця сума може перевищувати 51 тис. грн.
Та питання не лише у коштах, але й у якості освіти, яку отримують учні таких шкіл.
Сучасний світ наукового та технічного прогресу дедалі наполегливіше вимагає кваліфікованих спеціалістів із достатніми знаннями у своїй галузі та творчим потенціалом. Така модель професійного спеціаліста формується, перш за все, у школі, що дає реальні знання, котрі допоможуть їм реалізувати себе в майбутньому навчанні, професії та житті. Сьогодні діти, розуміючи цінність якості навчання, вибирають заклади з кращими умовами. Навчання у великих шкільних колективах сприяє здоровій конкуренції між школярами, їх прогресивному, гармонійному розвитку.
При цьому, відповідно до вимог Закону України «Про освіту», для учнів та педагогічних працівників буде організовано регулярне безкоштовне підвезення до закладу, який розташований найближче.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, реорганізувати (змінити тип) освітніх закладів громади:
- Богинівський ліцей Богинівської сільської ради з філіями Хорошівська та Олександропільська гімназія у Богинівську гімназію Богинівської сільської ради з філіями Хорошівська початкова школа та Олександропільська початкова школа (з дошкільним підрозділом).
Формат проведення громадського обговорення.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та введенням в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, відповідно до указу президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та продовженням його відповідно до чинного законодавства України - консультації з громадськістю будуть проведені у формі електронних консультацій. Пропозиції та зауваження приймаються в електронному вигляді на адресу: brad2.gumpolit@gmail.com.
Пропозиції та зауваження приймаються до розгляду лише при наявності прізвища, ім’я та по батькові особи та контактної інформації заявника.
Пропозиції, розповсюджені через соцмережі, не будуть враховуватися.
До участі в обговоренні запрошуються всі мешканці Богинівської сільської ради.
Місцезнаходження та адреса електронної пошти організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питань, що винесені на громадське обговорення.
с. Богинівка, вул. Шкільна, буд. 7, електронна адреса: brad2.gumpolit@gmail.com.
Строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в проведені громадського обговорення зауважень та пропозицій, здійснюється організатором. Після отримання висловлених пропозицій та проведення аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на офіційному сайті Богинівської сільської ради.